P.tesi-Cuma / 12:00 - 18:00

Hakkımızda Kurşun Kalemciler Kimdir?

Kurşun Kalem Eğitim Vakfı, 22 Kasım 2010 tarihinde vakıf çatısı altında toplanan 30 eğitim gönüllüsünün kurduğu ve halen 88 üye ile faaliyetine devam eden bir vakıftır. Bir toplumun gelişmesi için çok okumak, çok düşünmek ve çok çalışmak gerekir diyen vizyoner bir ekiptir. Eğitim ve bilim alanlarında ileri adımlar atılmasına yönelik pırıl pırıl gençlere rehberlik etmeyi ilke edinmişlerdir.

Okullara, çocuklara, gençlere; öğretmenleri aracılığıyla ulaşacaklarına inanan Kurşun Kalemciler, öğretmen adaylarına burs desteği sağlamaktadır. Vakıf bu inançla, gençlerin kendilerini ve ne istediklerini fark etmelerini sağlayarak, hayallerinin peşinden gitmelerini amaçlamaktadır.

Kurşun Kalem Vakfı bursiyerlerinin sadece başarı odağıyla değil, sosyal hayatta kültürel faaliyetler ile de gelişmelerine önem verir.… Gençlerin gelecek hayallerine yelken açarken yaşadığı maddi imkansızlıklar sırasında iyilik neferleri ile buluşmalarını sağlayan KurşunKalem Vakfı, destek verdikleri bursiyerlerinin başarılarının gururunu izlemenin paha biçilmez olduğunun farkındadır. Bazen onlara bir aile sıcaklığı ile ve bir telefon kadar yakın duruşlarıyla hedeflerine giden yolda yalnız olmadıklarını hatırlatırlar.

Kurşun Kalem Kurucuları ve Üyeleri, kendi mesleki ve maddi güçlerini bir araya getirerek bu işi gönüllük esasıyla yapmaktadır. İdealleri olan, hayalleri olan ve gelecek nesillere güvenen bir ekip… Atatürk İlke ve Devrimleri ışığında, Cumhuriyet değerleri ile yol alan, vatanını seven ve yarınları düşünen meraklı bir ekip… Bu ülkenin geleceğine yürek, emek koyan ve geleceğe dokunmanın öğrencilere, öğretmenlere, özetle İNSAN’a dokunmaktan geçtiğine inanan büyük yürekli bir ekip...

Doğuda karlar içinde ücra bir köyde, öğrencilerine sarılmış bir öğretmenden ilham alan bu ekip en uzak noktalara ulaşmanın ve 29 Ekim'de “Atatürk ve Bayrak” ile yürüyen, geleceğe gülümseyen, bu vakıftan mezun öğretmenleri gibi nice neferler yetiştirmenin hevesindedir.

Amaç

Türk Eğitim Sistemi içindeki bireylerin gelişimine katkıda bulunmayı ve bu bilgi birikimini yaşadığı topluma aktarabilen, "öncü" niteliği taşıyan öğrencilere gerekli desteği sağlamak, vakfımızın temel amacıdır. Çağdaş, okuyan, araştıran, bilimsel düşünen, sorgulayan, bilgiyi davranışa dönüştürebilen ve bu bilgi birikimini yaşadığı topluma aktarabilen, "öncü" niteliği taşıyan öğrencilere gerekli desteği sağlamak üzere faaliyetlerde bulunmaktadır.

Kurşun Kalem Eğitim Vakfı bu amaçla; öncelikli olarak " Eğitim Fakülteleri'nde" öğrenimlerini sürdüren ve desteğe gereksinim duyan öğrencilere burs sağlamaktadır. Kurşun Kalem Eğitim Vakfı; ülkemizin geleceğini oluşturacak, çağdaş ve evrensel kültür değerleriyle donanmış, Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında, laik ve demokrat bireyleri yetiştirmenin, çocuklarımızı en iyi şekilde eğitmekten geçtiğine inanmaktadır.


Kurşun Kalem Eğitim Vakfı Neler Yapar?

Eğitim Fakülteleri'nde öğrenim gören ve desteğe gereksinim duyan öğrencilere burs sağlar. Bu öğrencilerin yıl içerisindeki başarılarını takip eder. Vakfın düzenlediği çalışmalara, seminerlere katılmalarını ve projelerde görev almalarını sağlar. Projelerde görev almalarını sağlar. Bu sayede, bilgiyi uygulamaya taşıyabilecekleri ortamlar oluştur ve iyi bir eğitimci olabilmeleri için toplum içinde deneyim kazanmalarına fırsat sunar.


Kurşun Kalem Eğitim Vakfının Gelecek Projelerinde Neler Var?

Vakfımız, ülkemizin geleceğini oluşturacak bugünün gençlerinin, çağdaş ve evrensel kültür değerleriyle donanmış, Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında, laik ve demokrat bireyler olarak yetişmesi için iyi ve kaliteli bir eğitim gerektiğine inanmaktadır. Bu nedenle; okul öncesinden başlayarak tüm eğitim süreçlerini kapsayacak bir burs sisteminin devreye alınması planlanmaktadır. Bu plan için her düzeyde eğitim ve öğretim tesisi, kreş, çocuk bakım yurdu gibi kurumların hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Bu amaçla Kurşun Kalem Eğitim Vakfı, kurumsal bir yapı altında, sürdürülebilir büyümeyi hedeflemektedir. Bursiyer, Gönüllü ve Üye sayısını her yıl artırmayı, amacına uygun projeleri desteklemeyi, aynı amaçla yol alan eğitim ve üniversite vakıfları ile işbirliği yapmayı, eğitimle ilgili çeşitli etkinliklerde yer almayı ana ilke olarak benimsemiştir.

Şeffaflık Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik

Şeffaflık
Kurşun Kalem Eğitim Vakfı “sürdürülebilirlik” stratejisi doğrultusunda sağladığı ilerlemeleri şeffaf ve nesnel bir biçimde kamuoyunun dikkatine sunmaktadır. Vakfımız, mali kaynağının etkili, ekonomik ve verimli bir şekilde elde edildiği ve kullanıldığını; tüm eylemlerinin anayasamıza ve hukuka uygunluğunu “şeffaflık” ve “hesap verebilirlik” ilkelerine uygun olarak denetletmektedir.
Mali Denetim

Nexia International Çözüm Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş


2022-2024 döneminde, mali denetimimizi Nexia Çözüm Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. üstlenmiştir. 1999 yılından beri sektörde yer alan Çözüm A.Ş., dünyada 700’ün üstünde şubesi olan ve denetim sektöründe dünyada ilk 10 en büyük firma arasında yer alan İngiltere merkezli Nexia International firmasının İzmir şubesidir.
Hukuki Denetim

Portu Legis İzmir Hukuk Bürosu


2022-2024 döneminde, hukuki danışmanlığımızı Portu Legis Hukuk Bürosu üstlenmiştir. Tüm Türkiye’de hukuki ve yönetim danışmanlığı sunan Portu Legis, müşteri/müvekkillerinin problemlerinin doğumundan evvel korunmalarını ve çıkarlarının gözetilmesini, böylece koruyucu hukukçuluk sağlamaktadır.

Kurşun Kalem Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu

Behçet
YAVUZ

Yönetim Kur.Bşk.

Çınar
AYBAR

Üye

Sumer TÖMEK BAYINDIR

Üye

M.Adnan
ÖZBEK

Üye

Murat Esat
ZABITÇI

Üye

Gülşah KÜÇÜKARSLAN

Üye

Funda
DOĞAN

Üye

Figen
YAYLAK

Mali İşler Sorumlusu

Bağışçı Hakları Beyannamesi

 • STK’nın misyon ve vizyonu, bağışın nasıl kullanılacağı hakkında ve bağışı amaçları doğrultusunda verimli olarak kullanma kapasitesi ve niyeti hakkında bilgilenme,
 • Yönetim kurulu ve yöneticiler hakkında bilgi edinme ve yöneticilerin ihtiyatlı ve basiretli bir şekilde görevlerini yerine getirmesini bekleme,
 • Güncel finansal bilgilere ulaşım,
 • Verilen bağışın amacına uygun kullanılacağı konusunda garanti isteme,
 • Uygun bir teşekkür edilmesi,
 • Kanunlara uygun şekilde bağışlarının gizliliğini talep etme,
 • Kurumu temsil eden bütün çalışanların kendisi ile kurduğu bütün ilişkilerin profesyonel düzeyde olmasını talep etme,
 • Bağışı isteyenin gönüllü mü, çalışan mı yoksa sadece bu işi için dışarıdan tutulmuş birisi mi olduğunu bilme,
 • Eğer başkası ile paylaşılacaksa iletişim bilgilerinin listelerden silinmesini isteme,
 • Bağış yaparken soru sorma, anında, doğru ve açık cevapları alma hakkı vardır.
 • 61+
  Sosyal Sorumluluk
  Proje Sayısı
  4158+
  Verilen Burs
  Sayısı
  66+
  Vakıftan Mezun Olan Öğrenci
  462+
  Vakıf Bursiyer
  Sayısı

  Bizi Biz Yapan İlkelerimiz

  Sorgulayan bir nesil gerek bize, milletimize; araştıran, sınır tanımayan, cevap arayan.Bir soru düştü mü zihne cevabı bulana kadar çalışır.

  Çağdaş, düşünen, araştıran, merakla bakan, hayal kuran, idealleri olan bir insan için yola çıktık. Bu insan da kendisi gibi insanlar yetiştirmesini hayal ettik.

  Fark nerede başlar hiç düşündünüz mü ? Kendi içinize bakabilme cesaretinde.

  O öğretmen ki; farkında olan, eğitimde sorgulama, sorgulatma ve araştırmacı yönüyle sıradanlığı bozan.

  Kurşun Kalem Eğitim Vakfı fark yaratacak öğretmen adaylarının destekçisidir.

  Deniz Yıldızının Hikayesini bilirsiniz. Çocuk,kıyıya vuran deniz yıldızlarını alır ve denize geri atar,oradan geçmekte olan adam çocuğa sorar; " Ne yapıyorsun ? Hepsini atamazsın ya" der . Çocuk adama döner: "Olsun, Birini bile kurtarsam yeter" der.

  Arkeoloji, Sinema, Konser, Müze, Gezi, Kitap, Şiir, Dinleti, Opera, Bale, Konferans ve sayamadığımız pek çoğu... Kurşun Kalem Eğitim Vakfı olarak, kültür ve sanatın her dalında bursiyerlerimizin gelişmesini önemsiyor ve destekliyoruz. Bu kapsamda projeler oluşturarak bursiyerlerimizin kendilerini geliştirmelerine olanak sağlıyoruz.

  Bazen 8500 yıl önceye ait bir yerleşimde tarihi hissederken, bazen çingene kızının aşk tınılı aryasını dinlerken, bazen tozlu bir sahnedeki usta oyuncuyu alkışlarken, bazen siyah beyaz kadrajda zaman yolculuğuna çıkarken, bazen bir resmin renklerinde kaybolurken…

  Kurşun Kalem Eğitim Vakfı kültür ve sanatı her dalında önemseyen ve destekleyendir.

  Bir ülke düşünün okulu, öğreteni, eğiteni olmayan bilgiden yoksun. Karanlığın içinde kaybolmuş.Bir adam düşünün sonra; zekasıyla çığır açan, fark yaratan, devrim yapan, idealleri olan, ulus kuran, okul açan, çok okuyan ve okutan, kara tahtanın ilk öğreteni başöğretmenim ATAM.

  Ve demiştir ki;

  "Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet henüz bir millet adını alma yeteneği kaznamamıştır."

  Bize öğretmen olduğu için, millet olmamıza olanak sağladığı için, vatanı kurup armağan ettiği için, öğretmenlerimizin değerini anlamamızda yol gösterici olduğu için minnettarız. Atatürk ilkelerini özümseyip, onun çizgisinde ilerleyerek öğretmen adaylarımızı desteklemekteyiz.

  Kurşun Kalem Eğitim Vakfı İçin Ünlüler ne dedi?